Wiadomości

Ryzykowne grzanie. Jak uchronić się przed pożarem?

Data publikacji 04.02.2014

Pożary, zaczadzenia - co roku notuje się wiele tragedii z tych dwóch powodów. Przyczyną wielu pożarów są wadliwe urządzenia grzewcze oraz nieostrożne obchodzenie się z papierosami, piecami i kuchenkami.

Przyczyną wielu z tych tragedii jest zły stan różnego rodzaju instalacji oraz wentylacji. Właściciele często zapominają o naprawach pieców, kominków czy przewodów wentylacyjnych, odprowadzających dym i czad z domów. Zdarza się również, że naprawy robione są doraźnie i piece szybko wracają do opłakanego stanu. Wystarczy co roku przejrzeć piec, płytkę, kominek czy inne elementy grzewcze, by uniknąć przedostawaniu się czadu do mieszkania czy pożaru.


Ryzyko pożaru jest większe w zimie kiedy często dogrzewamy się piecykami elektrycznymi, ale to nie jedyna częsta przyczyna pożaru. Aby uniknąć tragedii warto stosować kilka uniwersalnych zasad bezpieczeństwa.

 

Jeśli masz ogrzewanie elektryczne, raz na rok kontroluj system ogrzewania. Prawidłowo wyciągaj wtyczki z kontaktu (nie ciągnij za sznur), nigdy nie zastępuj bezpiecznika domowym sposobem. Możesz też zainstalować w domu wykrywacz dymu.


Najczęściej ogień pojawia się z powodu zaprószenia, albo w wyniku awarii instalacji. Dlatego w żadnym wypadku nie wyrzucaj niedopałków bezpośrednio do kosza na śmieci. Może się zdarzyć, że ogień jeszcze się gdzieś tli. Jeżeli palisz w domu, wyrzucaj wszystkie niedopałki, popiół czy spalone zapałki. Najlepiej jest wprowadzić zwyczaj natychmiastowego sprzątania po paleniu. Nigdy nie pal w łóżku. Nie przechowuj w domu łatwopalnych śmieci, np. farb.

Powrót na górę strony