Wiadomości

Kiedy dzieci wypoczywają mundurowi i psycholodzy rozmawiają z rodzicami jak rozpoznać zjawisko cyberprzemocy wśród młodych ludzi

Data publikacji 20.07.2018

W dąbrowskim Ośrodku Pracy Twórczej odbyło się wakacyjne spotkanie na temat cyberprzemocy z psychologami i policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej, którzy na co dzień zajmują się problematyką nieletnich. Tematem przewodnim spotkania zorganizowanego w ramach projektu „Dzieci w sieci” zorganizowanego przez policjantów i miejski MOPS dla rodziców, była agresja stosowana przez młodzież przy użyciu mediów elektronicznych.

Zdarza się, że młodzi ludzie korzystając z sieci, podejmują działania uznawane za cyberprzemoc. Często nie mają świadomości ich konsekwencji. Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność krzywdy doznawanej przez ofiary cyberprzemocy, ich poczucie zagrożenia, przekracza możliwości zwykłego poradzenia sobie z taką sytuacją. Nawet jeśli pozornie jest ona błaha, to może doprowadzić do prawdziwej tragedii. W odróżnieniu od „tradycyjnej” przemocy, zjawisko cyberprzemocy daje poczucie wysokiego poziom anonimowości sprawcy. Wykorzystuje on możliwości, jakie dają media elektroniczne. Z pozoru niewinny żart czy krytyka, może jednak skończyć się tragedią, a często nosić ślady łamania prawa.

Charakterystyczna dla problemu szybkość rozpowszechniania materiałów kierowanych przeciwko ofierze oraz ich powszechna dostępność w sieci sprawiają, że jest to zjawisko szczególnie niebezpieczne. Kompromitujące zdjęcia, filmy czy informacje potrafią zrobić w Internecie bardzo szybką „karierę”, a ich usunięcie jest często praktycznie niemożliwe. Wielokrotnie powielane treści są trudne do usunięcia, bowiem wypuszczona już raz informacja "krąży" w przestrzeni internetowej.

Wychodząc naprzeciw temu niebezpiecznemu zjawisku, mundurowi z Dąbrowy Górniczej z pracownikami miejskiego MOPS tym razem, kiedy dzieci i młodzież przebywa na letnim wakacyjnym wypoczynku zorganizowali spotkanie profilaktyczno - edukacyjne dotyczące cyberprzemocy z rodzicami. W trakcie prelekcji zajmujący się na co dzień prewencją kryminalną asp. szt. Przemysław Domański i asp. Damian Korczyński oraz psychologowie dokładnie omawili ten proceder. Specjaliści na przykładach zaistniałych zdarzeń zobrazowali przybyłym licznie rodzicom mechanizm powstania cyberprzemocy. Stróże prawa wykorzystując swoje doświadczenie wskazywali na jakie zachowania swoich pociech powinni zwracać uwagę rodzice aby wychwycić pierwsze symptomy tego groźnego zjawiska.