Wiadomości

Komunikat dotyczący ozonu

Data publikacji 06.07.2012

O możliwości utrzymywania się podwyższonego stężenia tzw. ozonu troposferycznego ostrzegają służby środowiskowe woj. śląskiego. Specjaliści zalecają - szczególnie osobom starszym i dzieciom - ograniczanie przebywania na powietrzu w ciągu dnia, zwłaszcza popołudniami.

O możliwości utrzymywania się podwyższonego stężenia tzw. ozonu troposferycznego ostrzegają służby środowiskowe woj. śląskiego. Specjaliści zalecają - szczególnie osobom starszym i dzieciom - ograniczanie przebywania na powietrzu w ciągu dnia, zwłaszcza popołudniami.

 

Warstwa ozonu w górnych warstwach atmosfery chroni organizmy żywe przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym Słońca, które może powodować m.in. choroby nowotworowe skóry.

 

Wysokie stężenie ozonu przy powierzchni ziemi (ozonu troposferycznego) jest natomiast niebezpieczne ze względu na właściwości utleniające tego gazu. Zachodzące w atmosferze reakcje z jego udziałem sprzyjają powstawaniu tzw. wolnych rodników, przyspieszających procesy starzenia komórek i niebezpiecznych ze względu na właściwości rakotwórcze. Ozon uszkadza liście roślin, a także - ze względu na utlenianie - przyspiesza niszczenie materiałów, m.in. tekstyliów i gumy.

 

Naturalnym źródłem ozonu w dolnych warstwach atmosfery są wyładowania atmosferyczne. Ozon troposferyczny jest jednak także częścią tzw. smogu fotochemicznego, który powstaje w rejonach zanieczyszczonych m.in. tlenkami azotu w słoneczne, gorące dni. Dzieje się tak najczęściej w centrach miast lub przy obciążonych trasach komunikacyjnych. Smog tego typu podrażnia błony śluzowe, może powodować m.in. pieczenie oczu i gardła.

 

Z komunikatu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wynika, że w najbliższych dniach stężenie ozonu troposferycznego na całym terenie woj. śląskiego może utrzymywać się powyżej wartości docelowej 120 mikrogramów na metr sześc. powietrza. Lokalnie chwilowe wartości stężenia ozonu mogą sięgać ok. 180 mikrogramów na metr sześc., czyli poziomu alarmowego.

 

- Najwyższe wartości stężeń obserwowane będą w chwilach, gdy zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane, a dopływ bezpośredniego promieniowania słonecznego nie będzie zakłócany okresowym dużym zachmurzeniem - wyjaśniono w komunikacie.

 

- W związku z takim typem pogody i niebezpieczeństwem osiągnięcia lokalnie poziomów ozonu przyziemnego odpowiadających wartości progowej informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia poziomów alarmowych (...), zaleca się ograniczenie w najbliższych dniach, szczególnie w godzinach popołudniowych, przebywania na wolnym powietrzu. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, a także osób starszych i chorych, u których ekspozycja na podwyższone stężenia ozonu może skutkować złym samopoczuciem i zaostrzeniem dolegliwości chorobowych - podkreślają specjaliści Inspektoratu.

 

Pogoda sprzyjająca utrzymywaniu się wysokiego stężenia ozonu troposferycznego będzie prawdopodobnie utrzymywała się także w przyszłym tygodniu.

 

Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach przygotowano w uzgodnieniu z krakowskim oddziałem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Zakładem Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza w Katowicach.

Powrót na górę strony