Wiadomości

Uwaga na internetowych oszustów !!! - metoda za pomocą BLIK

Data publikacji 04.11.2023

Internet to medium, w którym zmiany zachodzą bardzo dynamicznie a wymiana informacji, rozrywka, zakupy, bankowość dostępne są przez całą dobę. Kupić można wszystko, zawrzeć umowę ubezpieczeniową, założyć konto bankowe - wszystko w internecie bez biegania po mieście, bez stania w kolejkach, nie martwiąc się o godziny otwarcia placówek handlowych czy usługowych. Wraz z rozwojem internetu powstają także kolejne, nowe metody okradania lub oszukiwania jego użytkowników.

Poniżej przedstawione zostały reguły, których stosownie może w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko narażenia się na działania nieuczciwych użytkowników  internetu

Korzystanie z portali społecznościowych i kont pocztowych

  • Logowania do naszych profili w serwisach społecznościowych i kont poczty elektronicznej realizujemy z dobrze zabezpieczonych urządzeń, nigdy nie wykorzystujmy do tego celu przygodnych, ogólnie dostępnych komputerów lub u znajomych, ponieważ zawsze istnieje możliwość przejęcia naszych danych dostępowych.
  • Unikajmy stosowania łatwych do przełamania haseł zabezpieczających dostęp (hasła typu: 12345, hasło, użytkownik itp.) 
  • Nie udostępniajmy naszych profili, kont pocztowych lub kont w serwisach aukcyjnych innym, nawet dobrze znanym osobom. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji każde niepożądane zdarzenie „idzie” na nasz rachunek.
  • Jeśli otrzymamy informację na portalu społecznościowym od naszego znajomego lub członka rodziny o pilnej potrzebie wykonania przelewu lub zasilenia jego konta, koniecznie sprawdźmy prawdziwość tej informacji kontaktując się z osobą będącą w potrzebie najlepiej osobiście lub telefonicznie.

Fałszywe listy e-mail:

  • W przypadku otrzymania listu e-mail np. od dostawcy mediów, internetu, komornika lub innej instytucji wraz z załącznikiem zachowajmy ostrożność przy jego otwieraniu. W przypadku, gdy takiej usługi nie zamawialiśmy (faktury drogą elektroniczną), nigdy takiego załącznika nie otwieramy. Gdy mamy wątpliwości sprawdźmy telefonicznie u nadawcy, czy faktycznie jesteśmy adresatem wiadomości.
  • Zachowajmy ostrożność w przypadku innego rodzaju listów e-mail lub wiadomości zawierających odnośnik do strony internetowej. Kliknięcie takiego linku może skutkować odwiedzenie strony, poprzez którą instaluje się na naszym komputerze złośliwe oprogramowanie, które może wykraść dane do bankowości elektronicznej, hasła dostępowe do profili lub zaszyfrować dane na naszym komputerze.
Powrót na górę strony