Policjant na wolnym ruszył na pomoc tonącemu w "Pogorii 3"
W minioną sobotę podczas kąpieli w zbiorniku wodnym "Pogoria 3", utonął 63-letni mężczyzna. Policjanci z Dąbrowy Górniczej pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tej tragedii nad wodą. Przebywający nad zbiornikiem wodnym w czasie wolnym policjant widząc unoszący się na wodzie czepek pływacki rzucił się na pomoc, lecz było już za późno.
Tragicznie zakończyła się rowerowa wyprawa 63-letniego dąbrowianina nad jezioro „Pogoria 3”. Mężczyzna w trakcie wyprawy rowerowej postanowił popływać w zbiorniku wodnym od strony ul. Zakładowej. W pewnym momencie przebywający na brzegu policjant z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach zauważył unoszący się na powierzchni lustra wody czepek pływacki i natychmiast ruszył na ratunek wyciągając na brzeg tonącego. Od razu też wspólnie z innymi wypoczywającymi na dąbrowskim pojezierzu mundurowy podjął próbę przywrócenia czynności życiowych mężczyźnie. Niestety jak się okazało bezskutecznie, mężczyzna poniósł śmierć. Policjanci z Dąbrowy Górniczej pond nadzorem prokuratora, który zarządził sekcję zwłok dąbrowianina wyjaśniają przyczyny i okoliczności tej pierwszej w tym sezonie w Dąbrowie Górniczej tragedii nad wodą.
Przyczyny utonięć od lat są podobne: alkohol, kąpiele w miejscach niestrzeżonym, zabronionych, nieostrożność podczas przebywania nad wodą, lekkomyślność i przecenienie swoich umiejętności pływackich. Do tego dochodzi lekceważenie zasad bezpieczeństwa kąpieli. Jak temu zaradzić? Należy wciąż przypominać o niebezpieczeństwie czyhającym nad wodą, uwrażliwiać na odpowiednie - bezpieczne dla siebie i innych - zachowanie w czasie pływania i wypoczynku nad wodą.
- Pływając musimy pamiętać, że woda nawet z pozoru spokojna i płytka, kryje w sobie wiele pułapek. Musimy zdawać sobie sprawę, że wystarczy jedna sekunda nieuwagi i tragedia gotowa.
- Aby wypoczynek ten nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.
- Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
- Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
- Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
- Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
- Nie skaczmy "na główkę". Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
- Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
- Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
- Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.