Wizyta w szkołach podstawowych. Nie reagujesz - akceptujesz!
Kolejne klasy naszych szkół podstawowych wzięły udział w zajęciach organizowanych w ramach programu profilaktycznego „Nie reagujesz - akceptujesz”. Spotkania prowadzone przez policyjnego profilaktyka, mają na celu uświadomienie młodym ludziom, jakie konsekwencje może nieść brak reakcji na przestępstwo lub wykroczenie.
Wczoraj nasz policyjny profilaktyk odwiedził Szkoły Podstawowe nr 7 i 11 w Dąbrowie Górniczej w celu przeprowadzenia pogadanki na temat programu „Nie reagujesz – akceptujesz”. Mundurowy zwrócił szczególną uwagę na niepokojące zjawiska obojętności społecznej, jakie można dostrzec w ostatnich latach. W myśl kampanii stróż prawa pokazał dzieciom, jak zminimalizować brak reakcji świadków na zagrożenia czy naruszenia prawa występujące w ich otoczeniu. Zwrócił uwagę na to, iż niejednokrotnie osoby będące w miejscu, gdzie doszło do wybryku chuligańskiego bądź przestępczego, unikają reakcji. Przyczyny takiego zachowania mogą być różne (obojętność, strach, nieświadomość itd.), natomiast skutki społeczne takiego zaniechania sięgają o wiele głębiej, niż jest to dostrzegalne w momencie samego incydentu. Dla sprawców brak reakcji otoczenia na ich niezgodne z prawem zachowanie jest odbierane jako akceptacja społeczna. Sprawca ma poczucie przyzwolenia ze strony otoczenia dla swoich poczynań, co niejednokrotnie utrudnia pracę organów wymiaru sprawiedliwości. Istotnym kierunkiem budowania systemu bezpieczeństwa jest więc dawanie wyraźnego sygnału przez mieszkańców regionu potencjalnym sprawcom, że ich negatywne zachowania nie pozostaną bez reakcji. Nasz zdecydowany i szybki odzew zwiększa szansę zatrzymania sprawcy w trakcie lub bezpośrednio po popełnieniu czynu. To znowu pozwala nie tylko na zminimalizowanie potencjalnych szkód, ale także zapewnienie, że sprawca poniesie odpowiednie konsekwencje.
Policjant chciał uwrażliwić dzieci i młodzież na przypadki łamania prawa, określane jako przestępstwa szczególnie uciążliwe społecznie. Przede wszystkim na kradzieże, włamania, kradzieże samochodów, bójki i pobicia oraz przestępstwa rozbójnicze. Wszystko po to, aby zwiększyć wrażliwość słuchaczy od najmłodszych lat na różne przejawy przestępczości. Nawet najlepiej działająca policja nie będzie odpowiednio skuteczna bez wsparcia obywateli. Mundurowy zwrócił uwagę młodzieży, że to oni najlepiej obsługują telefony, gdy widzą zagrożenie, też mogą zadzwonić na numer alarmowy i przyczynić się do zapobiegnięcia przestępstwu lub pomóc w złapaniu sprawcy. Profilaktyk zapowiedział kontynuację tych prelekcji w najbliższym czasie, na terenie wszystkich szkół podstawowych naszego miasta.