W trosce o bezpieczeństwo kwestujących
Przed nami 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spokojny przebieg tego wydarzenia w dużej mierze zależy od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez osoby, które w nim uczestniczą. Jak co roku, również i teraz, wolontariusze mogli liczyć na pomoc dąbrowskich policjantów, którzy przypomnieli, na co należy uważać podczas kwestowania.
Na początku tygodnia w Szkole Podstawowej numer 7 oraz w sztabie przy Szkole Podstawowej numer 10 w Dąbrowie Górniczej starszy aspirant Damian Korczyński przeprowadził szkolenie skierowane do wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aby nie doszło do nieprzyjemnych sytuacji, młodzież wysłuchała porad na temat tego, jak nie stać się ofiarą przestępstwa. Policjant zwrócił również uwagę na bezpieczeństwo w trakcie poruszania się po drogach miasta, zachęcając do noszenia odblasków również w obszarze zabudowanym. W spotkaniu z policjantami wzięło udział blisko 50 wolontariuszy z dwóch sztabów. Mundurowy przypomniał kwestującym, aby informowali służby w każdym przypadku podejrzenia, że ktoś może być fałszywym wolontariuszem. Apelował również, by zbiórki prowadzić w miejscach dobrze oświetlonych, w których jest więcej ludzi.
Rady dla wolontariuszy:
- Zadbaj o swoją wygodę i bezpieczeństwo! Kwestujesz na świeżym powietrzu, więc pamiętaj o ciepłym ubiorze i zachowaniu odpowiedniej odległości od innych osób.
- Chodź zawsze w towarzystwie innego wolontariusza i omijaj miejsca, które mogą zagrażać Twojemu bezpieczeństwu. Nie prowadź zbiórek w miejscach słabo uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które uznawane są za niebezpieczne. Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej.
- Pamiętaj o identyfikatorze, który upoważnia Cię do kwestowania.
- Weź ze sobą telefon komórkowy, dzięki któremu będziesz mógł komunikować się ze sztabem, a w sytuacji zagrożenia z Policją.
- Nie dyskutuj z niezainteresowanymi. Jeśli ktoś nie chce wrzucić pieniędzy do puszki — nie nalegaj!
- Pilnuj swojej puszki i pod żadnym pozorem nie przekazuj jej obcej osobie. Nawet najsympatyczniejsi ludzie mogą okazać się złodziejami.
- W sytuacji podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa nie wahaj się wezwać pomocy Policji.
Rady dla darczyńców:
- Przypominamy, że każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator, który powinien być widoczny podczas zbierania datków. Na identyfikatorze znajdują się: imię, nazwisko i zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki oraz hologram potwierdzający jego oryginalność. Puszka wolontariusza musi być oklejona banderolami fundacji, bądź przedmiotowego organizatora.
- Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy o kontakt z Policją.
- Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w organizowanych w tym dniu wydarzeniach.