Wiadomości

NURD - Podsumowanie dąbrowskich działań

Data publikacji 24.03.2023

W środę dąbrowscy policjanci przy wsparciu strażników miejskich przeprowadzali ogólnopolskie działania NURD. Pomimo tego, że nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo „Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego", czyli pieszych i rowerzystów, mundurowi zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej wraz z Funkcjonariuszami Straży Miejskiej z Dąbrowy Górniczej przy wykorzystaniu drona bacznie obserwowali zachowanie kierowców na drogach naszego miasta. Genezą policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, w skrócie NURD, jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.
Działania „NURD” wpisują się w szereg zadań realizowanych przez Policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nadzorem objęte zostały miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych. W trakcie działań 87 kierujących popełniło wykroczenia względem pieszych - najwięcej dotyczyło przekraczania prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Policjanci zwracali też uwagę na zachowania niechronionych użytkowników dróg. Ujawnili 11 osób, które nie stosowały się do obowiązujących przepisów i przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo-nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.


Pamiętajmy!!!
Partnerstwo na drodze i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony