Wiadomości

Kieszonkowcy nie próżnują, wykorzystują każdą okazję

Data publikacji 31.05.2024

Zwiększony napływ klientów do sklepów, zakupy w gorączkowej atmosferze, nieraz z udziałem wszystkich członków rodziny, w tym również małych dzieci, mnogość promocji, kuszące propozycje zakupów, działania marketingowe ukierunkowane na psychologię kupujących - wszystko to powoduje, że pochłonięci zakupami często zapominamy o podstawowych, nawet tych najprostszych zasadach bezpieczeństwa.

W miejscach zatłoczonych (pociągi, autobusy, sklepy, targowiska) mogą pojawić się kieszonkowcy. Trudno jest ich rozpoznać, wiemy jednak, że działają, wykorzystując nasz błąd i chwile nieuwagi. Sprawcy kradzieży kieszonkowych z reguły „pracują” w tłoku, podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub przeglądania towaru. Sytuacje takie mogą mieć miejsce w sklepach, marketach i środkach komunikacji miejskiej. Pragnąc zapobiegać podobnym zagrożeniom, policjanci z Komendy Miejskiej w Dąbrowie Górniczej przypominają o tym, by zakupy skończyły się szczęśliwie.

Korzystajmy z rad, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo:
1. Nie potrzeba wiele czasu, by pozostawiona bez opiek torebka, saszetka czy siatka zmieniła właściciela. Zwracaj uwagę na to, co się z nimi dzieje.
2. W samochodzie zaparkowanym przy nekropoliach nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy w widocznym miejscu.
3. Wyjeżdżając z domu, dokładnie pozamykajmy drzwi i okna. Sąsiadów lub bliskich poprośmy o doglądanie mieszkania podczas nieobecności.
4. Uważajmy na oszustów, którzy proszą o wsparcie, a przy tym wykorzystują różne metody. Prawdziwe osoby kwestujące powinny powiadać identyfikatory. O prowadzonych zbiórkach często można wcześniej usłyszeć w mediach.
5. W pojazdach komunikacji miejskiej pilnujmy torebek, saszetek, portfeli.
6. Unikajmy zatłoczonych miejsc, a bagaż podręczny trzymajmy przed sobą.
7. Zabierajmy ze sobą tylko niezbędną ilość pieniędzy.


 

Powrót na górę strony