Wiadomości

Policjanci prowadzą prelekcje o przeciwdziałaniu hejtowi i mowie nienawiści w dąbrowskich szkołach

Data publikacji 30.10.2023

Wzrost przypadków hejtu i mowy nienawiści w internecie może stać się zmartwieniem społeczeństwa, a szczególnie młodych ludzi. Zrozumienie skali tego problemu oraz edukacja w zakresie przeciwdziałania temu zjawisku stały się ważnym aspektem. W odpowiedzi na to wyzwanie Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej zdecydowała się na krok: organizację prelekcji prowadzonych przez doświadczonych policjantów w szkołach.

Celem tych prelekcji jest nie tylko zwiększenie świadomości młodzieży na temat negatywnych skutków hejtu i mowy nienawiści, ale także dostarczenie narzędzi do skutecznego przeciwdziałania temu zjawisku. To inicjatywa, która ma na celu budowanie relacji pomiędzy naszymi stróżami prawa a młodymi ludźmi, zachęcając ich do otwartej rozmowy na ten temat.
Prelekcje prowadzone przez policjantów są skoncentrowane na kilku kluczowych aspektach:
1. Świadomość:
Policjanci pomagają młodzieży zrozumieć, czym jest hejt i mowa nienawiści. Przekazują informacje na temat różnych form tych zjawisk, w tym w internecie i w rzeczywistości.
2. Konsekwencje:
Działania hejterów i szerzenie mowy nienawiści mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i społecznych. Policjanci omawiają te konsekwencje, aby zwrócić uwagę na powagę tych działań.
3. Przeciwdziałanie:
Podczas prelekcji przedstawiane są praktyczne strategie przeciwdziałania hejtowi i mowie nienawiści. Policjanci zachęcają młodzież do zgłaszania incydentów i informują, jakie kroki należy podjąć, by chronić siebie i innych.
4. Dialog i wsparcie:
Nasza komenda kładzie nacisk na otwartą rozmowę i budowanie zaufania między młodzieżą a mundurowymi. Młodzi ludzie mogą zadawać pytania i dzielić się swoimi doświadczeniami, co pomaga w zrozumieniu ich potrzeb i obaw.
Warto podkreślić, że celem tych prelekcji nie jest obwinianie czy demonizowanie młodzieży, ale raczej wspieranie ich w rozumieniu i radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z hejtem i mową nienawiści. Nasi dąbrowscy profilaktycy, jako osoby z doświadczeniem w rozwiązywaniu konfliktów i przeciwdziałaniu przestępczości, pełnią ważną funkcję w tej edukacyjnej inicjatywie.
Oprócz tego nasza komenda regularnie monitoruje sytuację i współpracuje ze szkołami, aby zapewnić długofalowe wsparcie w walce z hejtem i mową nienawiści. To wspólna odpowiedzialność społeczeństwa i instytucji, aby zapewnić bezpieczne i szanujące środowisko dla młodego pokolenia.
 

Powrót na górę strony