Wiadomości

Bezpieczeństwo Osób Starszych - spotkanie w ZUS Dąbrowa Górnicza

Data publikacji 09.11.2023

Z racji obchodów Dnia Seniora, pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Dąbrowie Górniczej mieli okazję uczestniczenia w warsztatach zorganizowanych przez naszą Komendę Miejską Policji. Spotkanie to połączyło pokolenia, gromadząc emerytowanych pracowników ZUS oraz ich młodszych kolegów z mundurowymi, którzy obecnie dbają o bezpieczeństwo Dąbrowy Górniczej.

Wszystko odbyło się pod hasłem "Bezpieczeństwo Osób Starszych", które jest ważną kwestią w dzisiejszym społeczeństwie. Policja nie tylko zajmuje się utrzymaniem porządku i ściganiem przestępców, ale także angażuje się w działania profilaktyczne, mające na celu zapobieganie różnym zagrożeniom, zwłaszcza tym, które mogą dotyczyć osób starszych.
Warsztaty poprowadził doświadczony policjant podkom. Damian Korczyński, który specjalizuje się w dziedzinie szeroko rozumianej profilaktyki i bezpieczeństwa również osób starszych. Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia podstawowych zasad zachowania w sytuacjach zagrożenia oraz sposobów unikania potencjalnych niebezpieczeństw. Policjant omówił różne aspekty bezpieczeństwa, począwszy od unikania oszustw telefonicznych i internetowych, aż po zapobieganie włamaniom do mieszkań.
Nie zabrakło również praktycznych porad. Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać techniki samoobrony i dowiedzieć się, jak można zminimalizować ryzyko padnięcia ofiarą przestępstwa. Ćwiczenia praktyczne pozwoliły seniorom na nabranie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa.
Jednak warsztaty nie ograniczały się jedynie do aspektów bezpieczeństwa fizycznego. Policjant podkreślił również znaczenie wsparcia społecznego i sieci kontaktów, które mogą pomóc w trudnych sytuacjach. Starzenie się społeczeństwa stawia przed nami wiele wyzwań, ale także daje okazję do budowania silniejszych relacji międzypokoleniowych.
Spotkanie zakończyło się otwartą dyskusją, w której trakcie seniorzy mieli możliwość zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami. To cenne spotkanie pokazało, że współpraca między różnymi pokoleniami może przynieść wiele korzyści i wzmocnić więzi społeczne.
Warsztaty "Bezpieczeństwo Osób Starszych" były doskonałym przykładem inicjatywy mającej na celu promowanie bezpieczeństwa i zdrowego stylu życia wśród seniorów. Dzięki zaangażowaniu policji i współpracy z lokalnymi instytucjami takie wydarzenia pomagają budować świadomość i umiejętności potrzebne do zachowania bezpieczeństwa w codziennym życiu.
To jedno spotkanie może nie zmieniło całego świata, ale na pewno pozostawiło po sobie pozytywny ślad w sercach uczestników. I to jest krok w dobrą stronę, kiedy młodsze pokolenia i osoby starsze łączą siły, aby zadbać o wspólne bezpieczeństwo i dobrobyt społeczeństwa.

Powrót na górę strony