Wiadomości

Policja apeluje — zabezpiecz swój rower

Data publikacji 10.06.2024

Sezon rowerowy w pełni, co widać na drogach i ścieżkach rowerowych. A trakcyjny wygląd rowerów oraz drogie oprzyrządowanie sprawia, że interesują się nimi nie tylko rowerzyści, ale także niestety złodzieje. Warto jest więc odpowiednio zabezpieczyć rower, aby nie padł łupem przestępców.

Rower to jeden z ulubionych środków transportu, szczególnie w okresie letnim. Jedni dojeżdżają nim do pracy, inni korzystają z niego rekreacyjnie. Niektórzy lubią nim jeździć w dalekie wyprawy, inni wolą miejską jazdę. Nie tylko wygląd roweru potrafi zwrócić uwagę otoczenia. Często osprzęt jest również imponujący. Niestety, budzi podziw nie tylko innych rowerzystów, ale także złodziei.

Posiadając rower, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z jego ochroną przed kradzieżą:

 

  • Posiadając rower lub kupując jednoślad, sprawdźmy, czy posiada indywidualny numer identyfikacyjny. Jeśli tak, to wpiszmy go w książkę gwarancyjną lub rachunek.

  • Warto nanieść na ramę roweru i inne jego cenne elementy tzw. cechy szczególne tj. dodatkowe, w miarę trwałe oznaczenia, pozwalające na ich rozpoznanie przez właściciela po ewentualnej kradzieży i odzyskaniu roweru. Jeśli rower jest jeszcze objęty gwarancją, należy sprawdzić, czy wybrany przez nas sposób oznaczenia roweru nie naruszy jej warunków.

  • Cały rower oraz jego cechy szczególne możemy sfotografować i w wersji elektronicznej trzymać w domowym komputerze.

  • Przechowując rower w piwnicy, garażu, na balkonie, w altance, czy innym podobnym miejscu, zabezpieczmy je w odpowiedni sposób. Sprawdźmy, czy dotychczasowe zabezpieczenia takie jak zamki, kłódki są w dobrym stanie, czy nie trzeba ich wymienić.

  • Pozostawiając rower (najlepiej przypięty), wybierajmy miejsca, gdzie inni mogą zauważyć jego ewentualną kradzież – oświetlone, ruchliwe, widoczne dla otoczenia, będące pod nadzorem kamer.

  • Oddalając się od roweru, pamiętajmy o jego zabezpieczeniu. Jeśli będzie blisko nas, to wystarczy, że go widzimy, natomiast tracąc z nim kontakt wzrokowy, musimy go przypiąć do trwałej przeszkody. Co pewien czas sprawdzajmy, czy jest on na swoim miejscu.

  • Warto zakupić odpowiednie zabezpieczenia utrudniające kradzież, najlepiej takie, które trudno jest otworzyć, przeciąć, bądź złamać.

  • Posiadając przy rowerze drogie akcesoria, które można szybko zdjąć (licznik prędkości, GPS, oświetlenie, narzędzia itd.), albo mając ze sobą cenny bagaż, pamiętajmy o zabraniu tych rzeczy ze sobą.

  • Poruszając się w grupie, zawsze możemy przyjąć, że jeden z rowerzystów pilnuje rowerów, gdy reszta na chwilę się oddala.

Stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą niestety nie istnieje. Doświadczenie pokazuje jednak, że ryzyko kradzieży można w znacznym stopniu ograniczyć. Właściciele rowerów bardzo często pozostawiają je tylko „na minutkę” i w żaden sposób nie zabezpieczone.

Tymczasem warto pamiętać, że okazja czyni złodzieja.

Pamiętajmy, że stosowanie powyższych zasad nie daje gwarancji, że nasz rower nie zostanie ukradziony, jednakże znacznie minimalizuje takie ryzyko.


 


 

Powrót na górę strony