Rozłącz się! Zweryfikuj! To gwarancja bezpieczeństwa
Dąbrowscy policjanci apelują. Pomimo wielu ostrzeżeń i informacji medialnych na temat metod działania oszustów, wciąż dochodzi do przestępstw, w których oszukani tracą swoje pieniądze. Chcesz tego uniknąć? Rozłącz się! Zweryfikuj rozmówcę! To gwarancja bezpieczeństwa.
Ktoś dzwoni i informuje cię o nieautoryzowanych transakcjach? Ktoś informuje, że był wypadek i musisz wpłacić kaucję? Ktoś prosi o kod BLIK?
ZAPAMIĘTAJ!!!
Rozłącz się (koniecznie upewniając się, że skutecznie)! Zadzwoń na samodzielnie znaleziony i uzyskany z pewnego źródła numer instytucji lub osoby, która podawała się w poprzedniej rozmowie za jej przedstawiciela. To gwarancja Twojego bezpieczeństwa!
Ta prosta i łatwa w stosowaniu zasada, zapewni Ci bezpieczeństwo finansów. Oszuści najczęściej wykorzystują nasz pośpiech i stres. Dzwoniąc, wykorzystują tak zwane nakładki, to znaczy, że na ekranie twojego telefonu wyświetla się numer na przykład banku lub innych instytucji, a tak naprawdę dzwoni do ciebie oszust z całkiem innego numeru.
Policjanci apelują o zachowanie czujności i weryfikację pochodzenia otrzymanych wiadomości tekstowych. Dokładnie sprawdźmy, czy osoba potrzebująca wsparcia finansowego faktycznie należy do grona naszych znajomych.
Co robić, gdy otrzymamy wiadomość z prośbą o kod BLIK?
• Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, skontaktujmy się z osobą, która rzekomo o taką pomoc prosi. Skorzystajmy z bezpośredniego kontaktu z nią np. telefonicznego i upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa!
• Nie podawajmy kodu BLIK, zanim nie będziemy mieć gwarancji, że to nasz znajomy potrzebuje pomocy.
Przestępcy przekazują informację, które wywołują u ciebie stres – po to, by łatwiej cię zmanipulować. Informują o włamaniu na konto, nieautoryzowanych przelewach, wypadku drogowym z udziałem członka rodziny. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i rozłącz się!
Oddzwoń na zapisany w telefonie numer osoby najbliższej lub banku czy Policji. Wtedy to ty przejmiesz kontrolę nad sytuacją.
Pomimo wielu ostrzeżeń i informacji medialnych na temat metod działania oszustów, wciąż dochodzi do przestępstw, w których oszukani tracą duże kwoty pieniędzy, często stanowiące oszczędności ich życia. Jak zatem uchronić się przed przestępczym procederem? Najprostszy sposób to nie podejmować decyzji pod presją czasu, na co w większości liczą oszuści.
Dajmy sobie chwilę do namysłu, a przede wszystkim na weryfikację zagrożenia. Ważnym jest jednak, aby zrobić to na samym początku.
Apelujemy do seniorów i ich bliskich!
▪ Bądźcie ostrożni w kontaktach telefonicznych z nieznajomymi osobami.
▪ Chcąc wykonać połączenie w celu weryfikacji rozmówcy, bądź przekazanych informacji, zawsze rozłącz się i wykonaj nowe połączenie.
▪ Gdy zaistnieje taka sytuacja, powiadom Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112!