Wiadomości

Czad - niewidzialny zabójca

Data publikacji 07.12.2011

Nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie jest drażniący i w ogóle sprawia wrażenie, że go nie ma. Jednak pozory mylą! W odpowiednim stężeniu potrafi uśpić, a następnie zabić ofiarę w niespełna 20 minut. Tlenek węgla, bo o nim mowa, jest groźnym gazem, z którym stykamy się na codzień.

Nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie jest drażniący i w ogóle sprawia wrażenie, że go nie ma. Jednak pozory mylą! W odpowiednim stężeniu potrafi uśpić, a następnie zabić ofiarę w niespełna 20 minut. Tlenek węgla, bo o nim mowa, jest groźnym gazem, z którym stykamy się na codzień.

 

W okresie sezonu grzewczego nasilają się przypadki zatrucia osób tlenkiem węgla, czyliczadem.

 

Ze względu na sposób działania na organizm ludzki, czad zwany jest również cichym, zabójcą. Gromadzący się w powietrzu czad jest niewidocznym, pozbawionym zapachu gazem, nieco silniejszym od powietrza. Tlenek węgla ma zdolność do wyjątkowo łatwego łączenia się z hemoglobiną, a przez to stanowi zagrożenie dla wszystkich organizmów, które wykorzystują hemoglobinę do transportu tlenu do tkanek. Powstaje niedotlenienie tkanek.

 

Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeńogrzewczych – złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe.

 

Objawami zatrucia czadem jest ból głowy, mdłości, wymioty, osłabienie mięśni, apatia,zapaść, utrata przytomności. Przy wysokich stężeniach tlenku węgla, już po kilku wdechachmoże nastąpić zgon, bez objawów ostrzegawczych, wskutek porażenia układu oddechowego oraz ostrej niewydolności układu krążenia.Objawy zatrucia, mogą być czasami mylone z grypą, lub zatruciem pokarmowym.

 

Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania czadu są ludzie starsi, chorującyna serce i z kłopotami w oddychaniu oraz dzieci.Powikłaniem zatruć tlenkiem węgla są zmiany zwyrodnieniowe w ośrodkowym układzienerwowym, nerwobóle, niewydolność płuc, pogorszenie pamięci oraz zdolności koncentracji.

 

Jak zapobiegać?

*Należy dokonywać okresowych czyszczeń przewodów kominowych, a także usuwać sadzez pieców węglowych zgromadzoną w osadniku,

*Kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych,

*W pomieszczeniach, w których występuje spalanie paliwa zapewnić skuteczną wentylację,

*Nie zatykać kratek wentylacyjnych w drzwiach oraz od przewodów wentylacyjnych,

*Wyposażyć mieszkanie w bateryjne czujniki dymu, tlenku węgla i gazu.

 

Jak udzielić pomocy?

* Wynieś osobę zatrutą z zagrożonego miejsca z zapewnieniem własnego bezpieczeństwa ,

* Zapewnij dopływ świeżego powietrza,

* Wezwij Pogotowie Ratunkowe lub POLICJĘ 997 lub 112

* Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiastzastosować sztuczne oddychanie oraz masaż serca.

 

Pamiętaj!

Nawet jeżeli nie jesteś pewien, czy masz do czynienia z czadem to powiadom służby ratunkowe. Od Ciebie zależy czy uratujesz życie swoje czy Twoich bliskich.

 

Źródło: KWP Gorzów Wielkopolski

 

 

Powrót na górę strony