Nie daj się okraść na święta
W okresie przedświątecznym jesteśmy bardziej niż zwykle narażeni na działania przestępców. W tych dniach na targowiskach i w sklepach panuje większy tłok. Podobnie jest też w autobusach komunikacji miejskiej. Obładowani zakupami, zajęci wyszukiwaniem prezentów stajemy się mniej uważni. Sprzyja to pospolitym przestępcom, którzy wykorzystują te sytuacje.
Pośpiech, roztargnienie, a czasem nawet przedświąteczne przepracowanie sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. W tym momencie możemy stracić telefon, portfel, dokumenty. Uważajmy więc w sklepach, na targowiskach, przy bankomatach, nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów w samochodach. Dzięki temu unikniemy kradzieży. Zadbajmy też o swoje mieszkania na czas naszej nieobecności.
Policjanci apelują przede wszystkim, aby podczas pobytu w centrach handlowych lub środkach komunikacji miejskiej pilnować własnych torebek i kieszeni. Torebki warto przytrzymywać dłonią, portfele nosić w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek, płaszczy. Wtedy kieszonkowiec przestaje się nami interesować. Warto też pamiętać, aby podczas pakowania zakupów nie pozostawiać portmonetek i toreb bez kontroli. Taką sytuację mogą wykorzystać przestępcy.
Warto wspomnieć, że uwagę złodziei zwracają przede wszystkim osoby starsze, roztargnione bądź nietrzeźwe. Są one obserwowane przez dłuższy czas - w banku, sklepie, przed bankomatem, a potem w najmniej spodziewanej chwili okradane.
Policjanci przypominają:
- nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu w samochodzie;
- podczas zakupów pilnuj swojego bagażu;
- trzymaj pieniądze i dokumenty w bezpiecznym miejscu;
- nie noś karty bankomatowej razem z nr PIN;
- torebkę zawsze noś zamkniętą i odwróconą zamkiem „do siebie”, a nie na zewnątrz;
- unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu;
- portmonetka zawsze powinna znajdować się na dnie torebki;
- nie trzymaj gotówki w jednym miejscu;
- nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu;
- nie demonstruj zawartości portfela;
- nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni;
- nie zostawiaj torebki na wieszaku , oparciu krzesła w punktach usługowych.
Mieszkanie, szczególnie w okresie świątecznym, to łakomy kąsek dla złodzieja. Pamiętajmy, aby wyjeżdżając na święta do najbliższych, swoje mieszkanie pozostawić pod okiem przyjaznego sąsiada. Wspólnie wracajmy uwagę na obce osoby, które kręcą się w pobliżu naszych domów bądź mieszkań.
Wychodząc z domu:
- zamknij wszystkie okna i drzwi. Około 2/3 włamywaczy dostaje się do mieszkań przez okno,
- nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) - złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od Ciebie;
- zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania;
- wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw w pokoju włączone światło - stwórz pozory, że w domu ktoś jest;
- nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu "wyszłam do Krysi", włamywacz bardzo lubi gwarancje, że mieszkanie jest puste;
- jeżeli masz telefon z automatyczną sekretarką, nie nagrywaj wiadomości, o której wracasz do domu. Włamywacz może również skorzystać z takiej informacji;
- wychodząc, nawet na krótko, po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci - zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania.
Dąbrowscy policjanci ostrzegają również przed różnego rodzaju oszustami. Przestępcy wchodzą do mieszkania pod pozorem sprawdzenia licznika wody lub wymiany okien. Bardzo często podszywają się pod osoby sprzedające przeróżne towary. Podczas pokazu odwracają uwagę właściciela, kradnąc najczęściej pieniądze i biżuterię.
W tych najbliższych dniach gorączkowych zakupów i pospiechu wiele zależy od nas samych. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy szans złodziejowi.