Policja i Straż Leśna kontroluje dąbrowskie lasy
W weekendowych działaniach w rejonie dąbrowskich obszarów leśnych oraz przyległych uczestniczyli policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej naszej komendy, dzielnicowy z siewierskiego komisariatu, oraz funkcjonariusze Straży Leśnej. Celem działań było zapobieganie popełnianiu wykroczeń, związanych z poruszaniem się pojazdami silnikowymi po terenach leśnych, jak również zaśmiecaniu lasu oraz niszczeniu obszarów chronionych.
W minioną sobotę i niedzielę, profilaktycy z wydziału prewencji naszej komendy, dzielnicowy z Komisariatu Policji w Siewierzu i Straż Leśna z Siewierza, Olkusza i Świerklańca, wspólnie patrolowali dąbrowskie tereny podlegające Nadleśnictwu Siewierz. Biorący udział w działaniach funkcjonariusze sprawdzali, czy w rejonie terenów leśnych nie dochodzi do łamania prawa. Do tego celu wykorzystywane są terenowe pojazdy strażników leśnych, które znakomicie sprawdzające się na leśnych szlakach. W trakcie działań sprawdzono miejsca, gdzie powstają nielegalne wysypiska śmieci, gdzie nielegalnie wycina się lasy oraz jakimi szlakami najczęściej poruszają się quady i motocykle. Spacerujący po lesie chętnie rozmawiali z policjantami na tematy bezpieczeństwa, a strażnicy leśni przestrzegli niejednego amatora grzybów przed zatruciem.
W drugim dniu działań nasi prewencjusze wraz z funkcjonariuszem Straży Leśnej z Siewierza w godzinach popołudniowych odnaleźli małżeństwo pochodzące z powiatu zawierciańskiego. Grzybiarze weszli do lasu od strony Poręby w godzinach porannych i około godziny 11.00 zorientowali się, że się zgubili o czym poinformowali służby ratunkowe. Na całe szczęście posiadali przy sobie telefony komórkowe. Dzięki zdecydowanym i szybkim wspólnym działaniom funkcjonariuszy, parę odnaleziono i przewieziono, zziębniętych i przemęczonych do domu.
W tym miejscu apelujemy o rozsadek i rozwagę, nie zapominajmy o własnym bezpieczeństwie. Grzybobranie to rzeczywiście dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury, lecz prosimy o zabieranie ze sobą telefonów komórkowych, które niejednokrotnie mogą przyczynić się do uratowania życia.
To już kolejne w tym roku działania, a funkcjonariusze zapowiadają, że w następnych tygodniach będą prowadzili kolejne o podobnym charakterze.
Przypominamy, że zgodnie z art. 161 Kodeksu Wykroczeń kto, nie będąc do tego uprawnionym albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nie należącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nie przeznaczonym, podlega karze grzywny.